Lelépő
Image default

Rövid ideig tartó varázslat a Szent György-hegyen

A Szent György-hegy télen-nyáron lenyűgöző látványt nyújt, ám a zúzmarás reggelek különleges hangulatot árasztanak. Ezek a pillanatok emlékeztetnek arra, hogy a természet és az ember alkotta örökség tökéletes összhangban élhet egymás mellett.

Somogyi László fotósorozata pedig ablakot nyit erre a harmóniára, amelyet érdemes személyesen is megtapasztalni a Szent György-hegyen tett séta során.

Természet és épített örökség harmóniája

Ahogy a hajnal első fényei megcsillantak a Szent György-hegy lankáin, a természet röpke varázslatot mutatott be.

A zúzmara fehér fátyolként borította be a vidéket, ám a kelő nap meleg sugarai gyorsan eloszlatták ezt a jéghideg csodát.

Somogyi László balatoni túravezető fényképezőgépével örökítette meg ezt a múló pillanatot, amelyen a hegymagasi Lengyel-kápolna is feltűnik a Balaton-felvidék egyik ikonikus látnivalójaként.

A kápolna szomszédságában áll a szintén 18. századi Tarányi-présház, amely ma Tarányi 1780 néven működik étteremként.

A hegyet körbejárva számos pincészetet is meglátogathatunk.

A Nyári Pince és az Angyal Pince a hegytető irányában található, míg a hegy lábánál a Szászi Birtokon kortyolhatunk egy pohár bort, amely tökéletes kísérője lehet a hegy kulturális és természeti kincseinek felfedezéséhez.

A Lengyel-kápolna története

A Lengyel-kápolna nem csupán a Szent György-hegy meghatározó épülete, hanem a balatoni kultúrtáj egyik fontos történelmi emléke is. Az impozáns kápolnát 1760-ban emeltette a Lengyeltótiból származó Lengyel család Szűz Mária tiszteletére. Érdekessége, hogy

mérete szokatlanul nagy a környék szőlőhegyi kápolnáihoz képest,

és nem egy borászathoz kapcsolódó szentnek állít emléket.

A kápolna helyén korábban is szentély állt: az egykori Szent György-kápolnát már 1414-ben említik a források. Ma a Lengyel-kápolna nemcsak vallási és történelmi emlékhely, hanem kilátóként is szolgál. Innen csodálatos panoráma nyílik Szigliget dombjaira, a Tapolcai-medence tanúhegyeire és a Balaton déli partjára.

Lelépő, fotó: Somogyi László, a Lelépő hivatalos Facebook csoportja

Kapcsolódó