Visegrád történelmi emlékei ismét gazdagabbak lettek egy különleges lelettel, amely a magyar régészet kiemelkedő pillanatai közé sorolható. A Fellegvár közelében végzett ásatások során előkerült tárgyak között egy töredékes cabasset sisak keltette fel a szakértők figyelmét.
A visegrádi Fellegvár Anjou-kori szárazárkának feltárása során számos, leginkább kora újkori ostromokhoz köthető tárgy került elő – jelentette be közösségi oldalán a Nemzeti Régészeti Intézet. A törmelékes feltöltési rétegekből a 16. század közepe és a 17. század legeleje közötti időszak fegyverzetének jellegzetes képviselői láttak napvilágot.
Úgy tudni, többek között kézi lőfegyverek töredékei és lövedékei, ágyúgolyók, nyílhegyek, szúró- és vágófegyver maradványok voltak közöttük. A szakértők szerint a harcok hevességére utal, hogy
több tárgyon megfigyelhető kézi lőfegyver lövedéke vagy csákányfokos által okozott sérülés.
„A leletanyagból kiemelkedik egy töredékes, ún. cabasset sisak, amely Európa szerte elterjedt volt a 16. század közepe és a 17. század között” – írják. Hozzáteszik, kúpos kialakítású, a pereme mentén réz rozettákkal díszített, a hátulján, annak
középtengelyében díszes réz tollforgó helyezkedik el.
A többnyire kézi lőfegyverrel vagy pikával felszerelt gyalogosok körében népszerű sisak nagy valószínűséggel egy Habsburg zsoldban álló katona fegyverzetének része lehetett, amely legkésőbb a tizenöt éves háborút követően temetődött el.
A visegrádi múzeum gyűjteményéből két párhuzama is ismert az idén előkerült sisaknak. A Salamon-torony kiállításában megtekinthető példány ugyanolyan tollforgóval rendelkezik, mint a szárazárokból előkerült lelet, így pontos analógiájának tekinthető.
A palota fegyverkiállításán bemutatott sisak a legépebb a három közül, azonban ez nem rendelkezik díszes tollforgóval, egyszerűbb kivitele alapján hétköznapibb felszerelési elemként értelmezhetjük. Ugyan a szárazárokban napvilágot látott sisak a legtöredékesebb állapotú, mégis a legtöbb információt ezen tárgy hordozza, hiszen numizmatikai leletanyaggal jól keltezhető, zárt régészeti kontextusból származik.
Lelépő, fotók: Nemzeti Régészeti Intézet