Lelépő
Image default

Elképesztő szűnyoginvázió várható idén, van egy magyar nagyváros, ahol már tablettát adnak a lakosságnak a lárvaírtáshoz

Ha nincs lakossági összefogás és hatékony gyérítés, hatalmas szúnyoginvázió lesz idén. A kerti esővízgyűjtőkben alkalmazható, szúnyoglárvák gyérítésére szolgáló tablettákat biztosítanak a lakosságnak Pécsen – tájékoztatta a városüzemeltetési feladatokat ellátó társaság az MTI-t.

Pécsen a lakosság segítségét kérik a szúnyogirtáshoz

A Biokom NKft. a közleményében azt írta: a tabletták segítségével megelőzhető a szúnyoglárvák kikelése a kiskertekben lévő esővízgyűjtőkből, kerti tavakból, egyéb udvari vízfelületekről. Felhívták a figyelmet arra, hogy a szúnyoginvázió megelőzése nem lehet kellően hatékony a lakosság bevonása nélkül, az otthoni védekezés rendkívül fontos.

Balatonon már megkezdődött a szúnyoggyérítés

Mindeközben a Balatonon is megkezdődött a szúnyoggyérítés, a szokásosnál jóval korábban, április 8-9-én. Balatoni Szövetség által megbízott szakértői csoport vezetője, Sáringer-Kenyeres Tamás hozzátette, biológiai, légi szúnyoggyérítésre került sor 1100 hektáron. Megjegyezte, a téli hónapokban lehullott bő csapadékhoz képest ez nem számít jelentős területnek, ami annak köszönhető, hogy az utóbbi hetekben szárazabbá vált az időjárás.

A Balaton térségében 2500-3000 hektárnyi szúnyogtenyészőhelyet tartanak nyilván,

amelyeket folyamatosan monitoringoznak. A térségben élő mintegy 24 szúnyogfajból 5-7 az embert is támadó csípőszúnyog. Ezek közül néhány jelentősebb, a balatoni szezon szempontjából meghatározó faj szaporodását lehet megfékezni a mostani biológiai beavatkozással – mondta a szakértő.

Nem rendkívüli, de nem is szokványos a korai gyérítés

Kitért arra is, hogy az idei helyzet nem számít rendkívülinek, hiszen előfordult, hogy már március végén el kellett kezdeni a gyérítést. A szúnyoglárvák jövőbeni kelését, illetve újabb szúnyoggyérítések elrendelésének szükségességét még jelentősen befolyásolhatják a további csapadékviszonyok és a hőmérséklet alakulása – mondta.

Ismertette azt is, hogy az uniós szabályozókhoz igazodva már nem végeznek légi kémiai szúnyogirtást – azt csak a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ rendelheti el -, a biológiai védekezés pedig abszolút nem veszélyes a méhekre.

Ezt olvastad már?

Kiderült, az országban hol támad egy veszélyes szúnyogfaj és az is, mik a csípés következményei

Lelépő, forrás és fotók: MTI, Pixabay

Kapcsolódó