Az idei szentjánosbogár rajzás a vége felé közeledik. Az Alcsúti Arborétumban már lezajlott, Eplényben azonban most éri el a csúcsát. Érdemes felkeresni a következő pár napban a Síaréna Vibe Parkot, aki kimarad, lemarad.
A Síaréna Vibe Park tájékoztatása szerint a héten még három alkalommal, július 4-én, 6-án és 7-én, azaz kedden, csütörtökön és pénteken indulnak libegőzéssel egybekötött szentjánosbogár-túrák. Hétfőn ráadásul egy különleges természeti jelenség, a felkelő szuperhold adott egyedülálló hátteret a sok kicsi világító bogár rajzásának.
A szentjánosbogár-túrák időpontjairól és az esemény részleteiről ide kattintva lehet tájékozódni.
Mit kell tudni a szentjánosbogarakról?
A Szentjánosbogarat 2015-ben az év rovarának választották. A Magyar Természettudományi Múzeum leírása szerint leginkább ritkás erdőkben, erdőszegélyeken, cserjés helyeken él. Emellett szereti a dús növényzetű réteket, parkokat, temetőket, nagyobb kerteket.
A nagy szentjánosbogár folyamatosan világít.
A kis szentjánosbogár nősténye és a trópusi fajok nagy része azonban fajra jellemző frekvenciával és mintázattal villog. A kifejlett szentjánosbogarak életében a fénykibocsátás (biolumineszcencia) a hím és a nőstény egymásra találásának eszköze.
A szentjánosbogaraknak a lárvája is világít, bár sokkal gyengébben, mint a nőstény. Az ő esetében azonban a fénynek figyelmeztet szerepe van.
Érdekesség, hogy a szentjánosbogarak által kibocsátott fény úgynevezett hideg fény. A folyamat ugyanis nagyon jó hatásfokkal működik. A fény előállításához használt energia közel 98 százaléka a fénytermelésre fordítódik, miközben hő alig keletkezik.
Lelépő, fotó: Unsplash, illusztráció