Lelépő
Image default

Szívfacsaró látványt nyújtanak a szeméttelepeken gyülekező gólyák

A kaszálást végző traktorok mögött táplálkozó gólyák tömege megszokott jelenség, de talán nincsen annyira szemünk előtt a szeméttelepeken gyülekező gólyák sokasága.

A Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóságának munkatársa, Gilányi Gábor szerint a térségi hulladéklerakók fontos szerepet töltenek be táplálkozó- és éjszakázóhelyként is a vonuló fehér gólyák útvonalán.

Augusztusban napi több száz madár választotta ezeket a helyszíneket megállónak,

hogy aztán másnap folytassák vándorlásukat.

Számos állat keres élelmet a szeméttelepeken

„Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a fiókaként megjelölt madarak színes gyűrűinek leolvasása. Ezek alapján nyomon követhető, hogy napról-napra cserélődnek a madarak a hulladéklerakókon” – mutat rá a természetvédelmi őr. Hozzáteszi: a A Nyírség-Szatmár-Bereg tájegység nagyobb telepein Magyarországon, Szlovákiában, Lengyel- és Németországban gyűrűzött madarakat is sikeresen megfigyeltek az idei szezonban.

Ugyanakkor a nemzeti park szakértője is elismeri, hogy meglehetősen ellentmondásos érzelmeket váltanak ki a naplementében gyülekező gólyák tömegei, valamint a fogyasztásunk és pazarlásunk miatt évről-évre növekvő hulladékdombok látványa. De ezt a táplálékbőséget a fehér gólyák mellett más fokozottan védett madarak is kihasználják.

A gólyatöcs vagy a barna kánya is rendszeres látogatói a területeknek.

Marokkóban is egy hulladéktelepen bukkant fel egy magyar madár

Ahogyan arról a Magyar Állatvédelem beszámolt cikkében, egy hazánkban gyűrűzött gólyát azonosítottak egy marokkói szeméttelepen.

A madarat szeptember 2-án és 3-án látták Rabat közelében.

Magyarországon 1908 óta közel harmincötezer fehér gólyát gyűrűztek, legnagyobbrészt fiókakorukban.

Fotó: Magyar Állatvédelem

Mindezekből hatszáznegyven madár került meg külföldön, a legtöbb a Kárpát-medencén belül és Délkelet-Európában, valamint a kelet-afrikai vonulási és telelőterületeken. Néhány esetben egy-egy hazai gyűrűs madár meglepő területeken került meg. A Magyar Madártani Egyesület jelentése szerint a kezdő hosszúsági körtől nyugatra korábban nem került meg magyar gyűrűs fehér gólya, ez az első ilyen eset.

Lelépő, fotók: Hortobágyi Nemzeti Park facebook oldala

Kapcsolódó