Ahogy a tél csendesen visszahúzódik, és a tavasz első jelei megérkeznek, a természet újra életre kel. A Szársomlyón a magyar kikerics különleges virágzása kezdődik, amelyet évről évre izgatottan várnak a botanikusok és természetjárók egyaránt.
Kiss Csaba fotós képeinek tanúsága szerint ezrével nyílik a magyar kikerics, amely nemcsak szépségével nyűgözi le a látogatókat, hanem különleges történetével és ritkaságával is. A Szársomlyó napsütötte lejtőin szinte egybefüggő virágszőnyeg bontakozik ki, mintha a természet egy varázslatos festményt terített volna a tájra.
A magyar kikericsről
A magyar kikerics (Colchicum hungaricum) nem csupán hazánk egyik legszebb vadvirága, hanem igazi ritkaság is. Bár eredetileg a Nyugat-Balkán területéről származik, Kelet-Közép-Európában már csak két nagyobb állománya maradt fenn, ezek egyike éppen Magyarországon található.
A Szársomlyó déli lejtője a faj egyik utolsó menedéke,
ahol több százezer töve dacol az időjárással és az évek múlásával.
A magyar kikerics apró, mindössze 20 centiméter magas növény, amely szálas vagy lándzsás leveleivel és kelyhet formáló, fehér vagy halvány rózsaszínes lepelleveleivel igazi tavaszi dísze a tájnak. Leggyakrabban hat lepellevélből áll, de mint tudjuk, a természet mindig tartogat meglepetéseket.
Különleges példányok a Szársomlyón
Kiss Csaba az idei virágzás során két egészen egyedi példányt is lencsevégre kapott. Míg a legtöbb magyar kikerics hat lepellevelet növeszt, ezeken a példányokon 11, sőt, egy esetben 13 lepellevél is kibontakozott. Az ilyen rendellenességek rendkívül ritkák, és a botanikusok számára izgalmas kutatási lehetőséget kínálnak.
„Eddig kilenc volt a legtöbb, amit láttam. Ezek a virágok szinte ‘sziámi ikrek’ – egy száron fejlődtek ki és összenőttek” – írta Kiss Csaba a közösségi médiában, ahol a képek gyorsan nagy népszerűségre tettek szert.
A magyar kikerics nemcsak szépségével varázsolja el a természet szerelmeseit, hanem sérülékenységével is felhívja a figyelmet a hazai növényvilág védelmének fontosságára. A Szársomlyó egyedülálló ökoszisztémája különleges mikroklímájának köszönhetően ad otthont ennek a fajnak, amely ha eltűnne, egy darab magyar természeti örökség is elveszne.
Lelépő, fotók: Kiss Csaba