Lelépő
Image default

Öt növény, ami most virágzik az egyik meseszép nemzeti parkunkban

A Duna-Dráva Nemzeti Parkba is beköszöntött a tavasz, sorra nyílnak a térség jellemző vadvirágai és védett növényei. Összegyűjtöttük, milyen csodálatos virágokra bukkanhatunk, ha erre kirándulunk.

1. Pettyegetett tüdőfű, a sokoldalú gyógynövény

Pettyegetett tüdőfű egy igen különleges gyógynövényünk, amelynek sokolaldú jótékony hatását ismeri a népi gyógyászat. Használták torokfájásra, tüdőgyulladásra, fáradt szemre, de fertőtlenítő hatása miatt is kedvelték. A virágzó növény a Tettye Oktatási Központ épülete mellett található gyógynövény-ágyásban is megcsodálható.

2. Ligeti csillagvirág, az avarban megbújó csoda

A védett növények számító ligeti csillagvirág országszerte felbukkan a magyar erdőkben, leginkább az ártéri ligeterdőket kedveli. Az akár húsz centiméteresre is megnőhető növény könnyen felismerhető egyedi virágformájáról, ibolyakék színéről.

3. Farkasboroszlán, a növény, ami illatával beteríti a környéket

Nyílik az intenzív illatáról ismert farkasboroszlán a Kelet-Mecsekben. Virágai egy hosszú száron sorakoznak, álomszép rózsaszín árnyalatokban pompáznak. Árnyas lomberdőkben, főként gyertyános-tölgyesekben és bükkösökben található, sűrűbb állományai általában a fényben gazdagabb szegélyekben jelennek meg, különösen utak mentén és nyiladékokon. Feltűnő piros bogyói azonban veszélyesek, akár súlyos mérgezéseket is okozhatnak.

4. Májvirág, ami kékké varázsolja az erdőt

A 2020-ban az év vadvirágának választott májvirág a kora tavaszi hónapokban, márciustól áprilisig bontogatja szirmait. Ebben az időszakban hozza kék virágait, melyek hat-hét sziromból állnak, és időnként rózsaszínűek vagy fehérek is lehetnek. Levelei jellegzetesen három hegyes karéjúak, melyek kissé emlékeztetnek a máj lebenyeire.

5. Kakasmandikó, a szerelmet hozó virág

Márciusban nyílik a Zselic ékessége, a kakasmandikó, amit sokan csak Szent György virágaként, vagy kutyafoggyökérként ismernek. A liliomfélék családjába tartozó virág elsősorban a bükkösökben és a gyertyánelegyes erdőkben nő. Érdekeség, hogy a tatárok vágyfokozónak tartották.

Lelépő, fotók: Völgyi Sándor, Komlós Attila, Laczik Dénes

Kapcsolódó