Mint minden évben, idén is lehetőség nyílik szeptember második felében meglátogatni a Fővárosi Vízművek legendás földalatti víztárolóját leengedett állapotában.
A kőbányai víztározóhoz látogatók idén szeptemberben ismét leereszkedhetnek azon a csigalépcsőn, ami egy egészen különleges föld alatti szentélybe vezet. Az esemény a Fővárosi Vízművek hagyományos nyílt napjának keretében valósul meg.
A kőbányai víztározóról
Az intézményes vízellátás alapjait Pesten 1868-ban fektették le. Az első szivattyúház a mai Kossuth téren épült, míg az ellennyomó víztároló medencét Kőbányán alakították ki. A londoni születésű kultúrmérnök, William Lindley irányításával az Első Pesti Vízmű részeként 1869 és 1871 között épült meg a kétszer 11 500 köbméter tárolótérfogatú víztároló a város peremén elhelyezkedő dombon.
Ez az építmény a hazai téglából, olasz kőművesek közreműködésével készült, és kétemeletnyi magasságával tekintélyt parancsol. 1970-ben négy újabb, egyenként 5000 köbméteres medencével bővítették ki. Az építészeti megoldások annyira lenyűgözőek, hogy a hatalmas csarnokokat sokan inkább székesegyháznak vélnék, mintsem vízellátó létesítménynek.
Az oszlopokkal és téglaboltozatos födémekkel rendelkező csarnokok háromhajós templom benyomását keltik, míg a környező terület ősfái és növényritkaságai is figyelemre méltók.
Feltárul a föld alatti katedrális kapuja
A nyílt nap során a Fővárosi Vízművek szakemberei folyamatos szakmai vezetést biztosítanak, így a látogatók nemcsak a víztároló történetét ismerhetik meg, hanem a főváros vízellátásának kulisszatitkaiba is betekintést nyerhetnek.
A látogatás helyszíne a X. kerületben, az Ihász utca 29. szám alatt található. A program elején a Vízművek munkatársai előadást tartanak a víztárolóról, ezt követően a látogatók szabadon barangolhatják be a különleges építményt és felfedezhetik a történelmi tereket, amelyek a mai napig kifogástalanul üzemelnek.
A nyílt napról és annak jelentkezési feltételeiről a Fővárosi Vízművek oldalán lehet majd értesülni.
Lelépő, fotók: Fővárosi Vízművek