A január mindig különleges időszak a csillagászat rajongói számára, hiszen az éjszakai égbolt számos lenyűgöző jelenséggel szolgál. A hónap második hetében több izgalmas együttállás is vár ránk, melyek megfigyeléséhez távcső használata ajánlott.
A Hold és különböző bolygók egyesülései igazán különleges pillanatokat ígérnek. Mutatjuk, milyen eseményekre érdemes figyelni a következő napokban!
Január 10: Szoros Hold-Fiastyúk együttállás
2 órakor a Hold egyre közelebb kerül a csillaghalmazhoz, de sajnos túl is ragyogja azt. Jó, ha van távcső kéznél, akkor sikerülhet a megfigyelés tiszta égbolt esetén. Ahogy telik az idő az éjszakában, úgy akár azt is meg lehet figyelni, hogy a Hold nyugváshoz készülődve egyre közelebb kerül a Fiastyúk csillaghalmazhoz.
Január 12: Égitestkupac az esti égen
A Merkúr kivételével mindegyik bolygó fentlesz az esti égen. A Vénusz, Jupiter és a Mars fényesen ragyog majd, míg a Szaturnusz egy halvány csillagként látszódik majd. Se a Neptunuszt, se az Uránuszt nem látjuk szabad szemmel. Ráadásként a Hold is a bolygók „közé” ékelődik majd.
Január 13-14: Telihold-Mars együttállás
Este eleinte még távol látszódik egymástól a két égitest, azonban 14-én a korahajnali órákra a Hold igen közel kerül majd a Marshoz. 5-6 óra környékén, igaz alacsonyan lesz égi kísérőnk, de ha derült lesz az égbolt északnyugaton, akkor érdemes egy pillantást vetni rá. A teliholdas éjszakán nincs menekvés: 10-20 csillag fog látszódni az égen, meg a bolygók. Se Tejút, se halvány ködösségek, se galaxisok nem látszódnak ekkora holdfázisnál.
Január 16: Ismét kezdődnek a sötét éjszakák
Ettől a naptól kezdve egyre több lesz a teljes sötétség időszaka, ahogyan a Hold egyre később kel az égbolton. Noha 14-én volt telihold, annak pozíciója miatt már két nap múlva kezdődnek a sötét éjjelek. Egy holdfénymentes égen, városi fényektől távol 2000-2500 csillagot, Tejutat, hullócsillagokat láthatunk szabad szemmel. Ráadásként az éjszakák még igen hosszúak. A teljes sötétség hossza kb. 11 óra.
Január 17: Szaturnusz-Vénusz együttállás
Január második felében este a fényes Vénusztól balra látszódik majd a kicsit halványabb Szaturnusz. Míg a csillagok hunyorognak, addig a bolygók sose, ezáltal akár szabad szemmel is kideríthetjük, hogy melyik a bolygó, melyik a csillag.
Lelépő, forrás: Zselici Csillagpark