Lelépő
Image default

Hamarosan Budapest első teaültetvényén sétálhatunk

A Fővárosi Állatkertben, a japánkerti domb déli oldalán nagy munka folyik. Az ország első számú állatkertének kertészei egy teraszos kertrészt építenek ki Budapest első teaültetvénye számára, amelyet májustól lehet majd megcsodálni. Kevesen tudják, de igaz, az Állatkertben már a háború előtt is neveltek teacserjét.

Épül a főváros első teaültetvénye

A Fővárosi Állatkert nemcsak állatokat, hanem botanikai látnivalókat is felvonultat. A legújabb különlegességük egy kis teaültetvény kialakítása, amely az első ilyen látnivaló lesz Budapesten. Az állatkert tájékoztatása szerint az ültetvényt teraszos kiépítéssel, három szinten, félkörívben alakítják ki a japánkerti domb déli oldalán.

Terveik szerint kétszázharminc télálló teacserjét ültetnek majd ide, ami elegendő lesz ahhoz, hogy néhány év múlva szedésenként akár száz csészényi teára elegendő tealevelet termelhessenek.

A kész teaültetvényt várhatóan májustól kezdve csodálhatja majd meg a nagyközönség.

Nem ez az első alkalom, hogy teákkal foglalkozik az állatkert

Úgy tudni, a Fővárosi Állatkert teacserjével már korábban is foglalkoztak. 1912-ben például Belgiumból, a Sander-féle kertészetből szereztek be egy akkor még igen aprócska teanövényt. Ez 1936-ra terebélyes cserjévé növekedett.

Később, 1949-ben Munkás mellett jött létre Európa első teaültetvénye, az első nyugat-európai ültetvények pedig az elmúlt tíz-húsz évben létesültek az egyre enyhülő telek hatására. Ma már számos holland kertészet kínál saját nemesítésű télálló teafajtákat. A Fővárosi Állatkert felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországon is vannak úttörők ezen a téren. Vác mellett található például az első hazai kutatási és turisztikai célú teakert.

Lelépő, fotók: illusztrációk, forrás: Unsplash

Kapcsolódó