A hirtelen jött tavasz meghozta a madarak kedvét, így kezdetét vette a bíbicek nászrepülése Kacag környékén, a Háromföldön – osztotta meg a jó hírt a Csodálatos Háromföld közösségi oldal a Lelépő hivatalos Facebook csoportjában.
Párba álltak a bíbicek
A tájékoztatás szerint Ágota-pusztán a bíbicek párba állnak és
igen látványos, ráadásul jellegzetesen hangos nászrepüléssel üdvözlik a jó időt.
A Csodálatos Háromföld felhívta a figyelmet a Lelépő hivatalos Facebook csoportjában arra az érdekességre is, hogy
az 1920-as évek közepén Ürbő-pusztán úgynevezett bíbicőröket alkalmaztak.
„Szükség volt rájuk mert a földön fészkelő madarak tojásait nagyüzemi szinten kezdték gyűjteni” – magyarázza a Csodálatos Háromföld. Hozzáteszi, az akkori bíbicőrök valamint Gulyás József aki az első kócsagőr volt a Kis-Balatonon, tekinthetőek a mai természetvédelmi őrszolgálat előhírnökeinek.
A bíbicekről
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület leírása szerint a bíbic jellegzetes bóbitájáról könnyen felismerhető, közkedvelt madárfaj. A hazánkban is költő partimadarak közül messze a leggyakoribb.
A szakértők szerint gyakori fészkelő nedves réteken, szikes területeken, árasztásokon, vizes környezetben lévő szántókon. A költést követően nagyobb vizes élőhelyeken gyülekezik, nagyobb csapatokban vonul Nyugat- és Dél-Európa felé, Afrikába is eljut.
Úgy tudni, az őszi vonulás nagymértékben függ az adott év időjárásától, sok madár csak akkor hagyja el hazánkat, mikor igazán keményre fordul az idő. Tavasszal sokszor már februárban megérkeznek első csapatai, jellemzően seregélyek társaságában.
Ezt olvastad már?
A Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületére megérkeztek a vonuló partimadarak első példányai. A szakértők tájékoztatása szerint láttak már nagy pólingot, pajzsoscankót, sárszalonkát és nagy godát is.
Lelépő, fotók: Csodálatos Háromföld