A betlehemezés hagyománya generációkon átívelő kapocsként őrzi Jézus születésének örömhírét, miközben közösségeket hoz közelebb egymáshoz. Ünnepi üzenete ma is ugyanolyan erővel szól, mint évszázadokkal ezelőtt: egyszerűségben és szeretetben találhatunk igazi boldogságra.
A betlehemezés Jézus születésének, a Betlehemben történteknek megjelenítése, dramatikus játék. Főbb jelenetei a szálláskeresés, amelyben
a várandós Mária és József szállást keresnek.
Illetve a pásztorjáték, aminek főszereplői a pásztorok, akiknek az angyal hírül adta a Megváltó születését, és akik elmentek az újszülött Jézushoz, hogy neki ajándékot vigyenek.
Az első jászolt Assisi Szent Ferenc állította fel 800 évvel ezelőtt, 1223-ban, egy grecciói templomban. A betlehemi jászol segít megértenünk Karácsony titkát, mert az isteni Fiú alázatáról és irgalmas jóságáról beszél, aki „noha gazdag volt, szegénnyé lett” értünk.
Szegénysége gazdaggá teszi azt, aki befogadja. A Karácsony örömet és békét hoz mindazoknak, akik a betlehemi pásztorokhoz hasonlóan meghallgatják az angyal szavát:
„Ez lesz a jel: találtok egy jászolba fektetett, bepólyált gyermeket” (Lk 2,12).
A betlehemezés hagyománya nem csupán a Karácsony történetének dramatikus ábrázolása, hanem egyben közösségformáló erő is, amely generációkon átívelve őrzi és adja tovább a hit és az ünnep üzenetét. Az ünnepi időszakban a betlehemezők látogatása örömteli alkalom, amely közelebb hozza egymáshoz a családokat, szomszédokat, és közösségeket. Az egyszerű díszletek és dalok segítségével
a mindennapok világától elszakadva élhetjük át az első karácsony meghitt hangulatát.
A betlehemezés különleges jelentőséggel bír a mai világban is, hiszen emlékeztet arra, hogy a Karácsony nem csupán ajándékozás, hanem lelki elmélyülés és hitbéli megerősödés ünnepe. Az angyal szavai és a jászol látványa arra hív, hogy életünk középpontjába helyezzük az egyszerűséget, az alázatot és az igazi szeretetet, amely képes megváltoztatni szívünket és világunkat.
Lelépő