Megkezdődött a békanász Szatmárcseke külterületén, melyről Habarics Béla természetvédelmi őr készített egészen lenyűgöző fotókat.
A Felső- Tisza- menti mélyvonulatok, holtágak az idei évben a folyó alacsony vízállása miatt eddig vízutánpótlás nélkül maradtak. A medrek egy része az előző évihez képest kevesebb vízzel kezdi a szezont, néhány kubikgödör teljesen kiszáradt – írja a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság közösségi oldalán Habarics Béla természetvédelmi őr.
Hozzáteszi,
a megmaradt élőhelyek azonban fontos szerepet játszanak, többek között a békák szaporodásában.
„Szatmárcseke külterületén, a nagyari Luby család egykori birtoka, az Eskámborja közelében nagy a mozgolódás” – magyarázza. Kiemeli, az egyre szűkülő vizes élőhelyen a legnagyobb tömegben a barna varangy (Bufo bufo) egyedei figyelhetőek meg, jellegzetes hangjuk már messziről hallható. Mellettük kisebb mennyiségben erdei békák (Rana dalmatina) és vöröshasú unkák (Bombina bombina) láthatóak. Utóbbi faj territórium foglaló hímjei a víz felszínén lebegve hallatják a fajra jellemző „éneküket”. A szakember a békák nászáról látványos fotósorozatot is készített.
A békák nászáról
A békanász a kora tavaszi időszak egyik leglátványosabb természeti eseménye, amikor a téli pihenőjükből előbújó békák tömegesen indulnak el a szaporodóhelyeik, elsősorban sekély tavak, mocsarak és pocsolyák felé. A hímek ilyenkor hangos kuruttyolással próbálják magukhoz csalogatni a nőstényeket, akiket aztán nászmarokkal, azaz az elülső lábukkal szorosan megragadnak. A párzás során a nőstény több száz, akár ezer petét rak le, melyeket a hím egyidejűleg megtermékenyít.
A békanász nemcsak látványos, de ökológiai szempontból is kiemelkedően fontos folyamat, amelynek zavartalanságát egyre több természetvédelmi kezdeményezés is igyekszik biztosítani, például békamentő akciók révén.
Magyar Állatvédelem, fotók: Habarics Béla