Lelépő
Image default

127 éve hunyt el a legendás művész, aki még a Lánchíd építését is megfestette

Barabás Miklós, a magyar biedermeier festészet kiemelkedő alakja, 127 évvel ezelőtt ezen a napon hunyt el. Életműve a magyar portréfestészet egyik legfontosabb fejezetét jelenti, képein keresztül pedig a reformkor és a 19. század második felének meghatározó alakjai kelnek életre.

Barabás művészete a társadalmi elit, a nemesség és a polgárság portréin túl történelmi, életképi és tájképfestészeti alkotásokat is magában foglal. Ha szeretnénk közelebbről megismerni munkásságát, az alábbi tíz helyszínen találkozhatunk műveivel.

1. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest

A Magyar Nemzeti Galéria az egyik legfontosabb helyszín, ahol Barabás Miklós festményei láthatók. A gyűjteményben számos híres portréja megtalálható, többek között önarcképei, valamint Bittó Istvánné arcképe, amely a magyar festészet egyik legismertebb alkotása. A galéria egyaránt őrzi akvarelljeit, tusrajzait és történelmi jelentőségű festményeit.

2. Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest

A Nemzeti Múzeum történelmi képcsarnoka is számos alkotását bemutatja, amelyek között megtalálható Batthyány Lajos, Bem József és Ferenc József arcképe is. Barabás élete során a korszak legnagyobb politikusairól és közszereplőiről készített portrékat, így az ő festményei révén maradtak fenn az 1848–49-es forradalom és szabadságharc meghatározó alakjai is.

3. Magyar Tudományos Akadémia, Budapest

A Magyar Tudományos Akadémia falain Barabás több híres festménye is helyet kapott. Itt tekinthető meg például Széchenyi István és Vörösmarty Mihály portréja is.

4. Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest

A magyar irodalom meghatározó alakjait Barabás több művében is megörökítette. A Petőfi Irodalmi Múzeumban található például az 1845-ben készített tusrajza Petőfi Sándorról, amely az egyik legismertebb ábrázolása a költőnek.

5. Déri Múzeum, Debrecen

A debreceni Déri Múzeumban is találhatóak Barabás alkotásai, köztük a Konkoly házaspár portréi. A múzeum egyedülálló gyűjteménye révén betekintést nyújt a 19. századi polgári arisztokrácia ábrázolásmódjába.

6. Egri Képtár, Egri Vár

Az Egri Képtár szintén több jelentős festménynek ad otthont, köztük Buttler János és Teleki László egészalakos portréinak, amelyek hűen tükrözik Barabás sajátos portréfestői stílusát.

7. Kiscelli Múzeum, Budapest

A Kiscelli Múzeumban Barabás néhány műtermi rajza és kisebb portréja is megtalálható. Különösen érdekesek azok a festmények, amelyeken híres építészeket és mérnököket, például Clark Ádámot és William Tierney Clarkot örökítette meg.

8. Herman Ottó Múzeum, Miskolc

A miskolci Herman Ottó Múzeum gyűjteményében is szerepelnek Barabás művei, különösen portréi és kisebb akvarelljei. A festő idősebb korában is aktívan dolgozott, és több olyan képe is megtalálható itt, amely a polgárság mindennapi életét ábrázolja.

9. Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg

A Göcseji Múzeumban egy korai női arckép található, amely Barabás pályájának kezdeti időszakából származik. Az 1831-ben készült festmény jól mutatja a festő kifinomult rajztudását és színhasználatát.

10. Janus Pannonius Múzeum, Pécs

Barabás tájképfestészete kevésbé ismert, de a pécsi Janus Pannonius Múzeumban megtekinthető egyik kiemelkedő alkotása, az Alföldi táj gémeskúttal, amely a magyar puszta szépségét örökíti meg.

Lelépő

Kapcsolódó