A házi cirmos közeli rokonát, a vadmacskát választotta 2024-ben az év emlősének a Vadonleső program. A kezdeményezést az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működteti a Magyar Természettudományi Múzeum és a Fővárosi Állat- és Növénykert közreműködésével.
Az európai vadmacskáról
Az európai vadmacska küllemében nagyon hasonlít a házi macskához, de életmódjában, viselkedésében vérbeli vadállat – írja közleményében a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.
A Skóciától Dél-Európáig, keletre a Kaukázus hegyvonulatáig megtalálható ragadozó a nappalokat sűrű erdők, bozótosok mélyén, sziklaüregekben, fák odvában meghúzódva tölti.
Az éjszaka leple alatt a nyíltabb terepen, erdei tisztásokon vadászik.
Tápláléka csaknem kizárólag frissen elejtett állatokból áll: rágcsálókat, madarakat, de akár üregi nyúl méretű zsákmányt is ejthet. Táplálékösszetétele elsősorban a kínálat függvénye. Mezei pockokban bővelkedő években több vadmacska is kizárólag ezeket a mezőgazdasági károkat okozó kisemlősöket fogyasztja.
A házimacskákkal való keveredés veszélyezteti a vadmacskák fennmaradását
A Hermann Ottó Intézet tájékoztatása szerint a genetikai vizsgálatok elérhetőségének egyszerűsödésével a jövőben fog kirajzolódni a vadmacskaállományok valódi természetvédelmi helyzete.
„De már most is látható, hogy vannak olyan területek, ahol a hibridizáció (a házimacskákkal való keveredés) mértéke jelentősen nőtt, ami veszélyezteti az állomány hosszú távú fennmaradását” – magyarázzák. Hozzáteszik: a felelős házi macskatartás, a házi kedvencek következetes ivartalanítása és portán belül tartása jelentősen segítheti a faj megmaradását.
A Vadonleső Programról
Mint ismert, a Vadonleső Program Magyarország egyik első, úgynevezett közösségi adatgyűjtő programja. Önkéntesek bevonásával, tizennyolc védett növény- és állatfaj elterjedési és veszélyeztetettségi adatainak gyűjtését végzi 2009 óta. A program gondozásában, az Év emlőse kezdeményezés keretében már a tizenegy fajt vizsgáltak. Ennek apropóján egész éves eseménysorozattal hívják fel a figyelmet a kiválasztott védett vagy fokozottan védett emlősfaj és élőhelye fontosságára, jellemzőire.
Ezt láttad már?
A 7300.hu számolt be arról, hogy Wéber Gábor természetjáró november 26-án, vasárnap, a reggeli órákban egy vadmacskát fotózott a Mecsekben. Elmondása szerint az állat félénk és óvatos volt, a kiránduló pedig maga is meglepődött, amikor szembe jött vele az erdei úton.
Lelépő