A magyar tengerészet történetét bemutató időszaki tárlat nyílt a Magyar Természettudományi Múzeumban (MTM).
A Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Természettudományi Múzeum közös szervezésében megvalósult Tengerre magyar! – Magyar tengerészet 1867-1945 című kiállítás új kutatásokat, képeket, tárgyi emlékeket és családbarát tartalmakat is felvonultat azzal a céllal, hogy első alkalommal adjon átfogó betekintést a magyar kereskedelmi és haditengerészet évszázadaiba.
Az időszaki kiállításon – melynek kurátora Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója – többek között megtekinthető az első világháború előtti magyar Adria-kutató expedíció tudományos anyaga és olyan élőlények, amelyeket a magyar tengerbiológusok tanulmányoztak 1913-ban és 1914-ben. A tablókon képet kaphatnak az érdeklődők a magyar állami beruházás keretében megvalósult fiumei kikötőről, ami egy időben Európa 10. legforgalmasabb tengeri kijárata volt.
A tárlat érdekessége, hogy felvillantja a középkori Magyar Királyság időszakának adriai vonatkozásait, köztük a II. András király által vezetett ötödik keresztes hadjáratot, ami a mai Split kikötőjéből indult útjára.
A magyar tengerészet dualizmuskori legsikeresebb korszaka után
a Horthy-korszakban eredményesen kiépített Duna-tengerhajózást ismerheti meg a nagyközönség,
a közel-keleti kapcsolatok fejlesztéseit, vagy a magyar tengerészet sorsát a második világháborúban. A kiállítást azzal zárul, hogy 2004-ben Magyarország eladta az utolsó nagy tengeri kereskedelmi hajóját is, ezzel pedig eltűnt a magyar trikolór a nagy tengeri hajókról.
A magyar tengerészet történetei mellett egy hajót megidéző installáció révén a gyermekes családokhoz is közelebb kívánják vinni az egykori magyar tengerhajózást. A gyerekek egy képernyő előtt azt is kipróbálhatják, hogy vajon milyen lehetett áttörni az 1917-es otrantói tengeri zárat.
A kiállítás június 21-ig látogatható, ezt követően pedig több vidéki helyszínen is bemutatkozik.
Lelépő, fotók: Magyar Természettudományi Múzeum