Reneszánsz emlékév kezdődik szombaton Vácon. A több hónapig tartó programsorozat nyitánya pedig a reneszánsz sárkány éve, Báthori 550 napok. A programfolyam során egyebek mellett a korszakot bemutató időszaki kiállítással, gasztronómiai programokkal várják az érdeklődőket. De lesznek hagyományőrző bemutatók és kézműves foglalkozások is. Erről tájékoztatta az MTI-t a Vác és Környéke TDM ügyvezető igazgatója.
Minden, de tényleg minden a reneszánszról szól majd
Kelecsényi Ágnes elmondta: az eseménysorozat apropója, hogy 550 évvel ezelőtt szentelték váci püspökké a humanista Báthori Miklóst. Mint ismert, ő volt az, aki
Mátyás király udvarával vetekedő reneszánsz központot alakított ki Vácon.
A több hónapig tartó programsorozat célja, hogy a látogatók bepillantást nyerjenek a város 15-16. századi virágkorába. Megismerjék az itáliai művészetek, tudományok és mesterségek iránt rajongó Báthori Miklós munkásságát, a ma már csak töredékekben látható váci reneszánsz építkezéseket. Emellett átfogó képet kaphatnak a korszak gasztronómiájáról, öltözködéséről, szórakozási szokásairól és fegyvereiről – ismertette az ügyvezető igazgató.
Már most hétvégén kezdetét veszi a programfolyam
Az emlékév a Báthori 550 Napok elnevezésű programsorozattal kezdődik a hétvégén. A kétnapos programsorozat fő helyszíne a Tragor Ignác Múzeum Elefántos Háza és Pannónia Háza lesz, ahol szombaton kiállítás nyílik A reneszánsz sárkány – Báthori Miklós és kora címmel.
A programok között táncosok, korabeli mesterek, vívók és tudósok szórakoztatják majd az érdekődőket. A gyerekek alkotó foglalkozásokon, mesés történeteket hallgatva, felfedező játékokon keresztül ismerhetik meg a reneszánsz kor világát.
Emellett korabeli finomságokat is kóstolhatnak a rendezvényre látogatók.
Legenda is kapcsolódik az eseményhez
Kelecsényi Ágnes felidézte: Báthori Miklós a szerteágazó Báthori dinasztia úgynevezett ecsedi ágának tagja, és felmenőihez hasonlóan az ő címerében is megjelenik a legendás sárkány. A történet szerint az ország keleti felében lévő ecsedi láp mocsarában egy sárkány lakozott. Szent István király idején történhetett, hogy a család egyik ősének tartott Opos nevű vitéz legyőzte a láp sárkányát, tettének bizonyságául pedig kitörte a sárkány három fogát. A legenda szerint ebből a három sárkányfogból alakult ki a Báthori-féle sárkányos címer.
Lelépő