Hatalmas jurtatáborral vár több tízezer látogatót augusztus 4. és 6. között az Ősök Napja hagyományőrző rendezvény Bugacon.
A Kárpát-medencei magyarság legnagyobb hagyományőrző ünnepét az idén hetedik alkalommal rendezik meg. Az Ősök Napja a Kurultaj testvérrendezvénye. Nomád vonulással, harci bemutatókkal, lovas versenyekkel és vetélkedőkkel, íjászprogramokkal, hagyományőrző sportviadalokkal készülnek. Lesznek a magyar-hun-avar örökséget bemutató szakmai kiállításokkal, valamint népzenei és magyar táltos-zenei programokkal várja az érdeklődőket.
A rendezvény keretében több mint ötven zenei és hagyományőrző-, valamint tudományos, ismeretterjesztő programot szerveznek. A nagy területen zajló ünnepség családbarát, és a gyermekek is számtalan program közül választhatnak.
A rendezvény alaphangulatát a különleges helyszín adja.
A Bács-Kiskun vármegyei Bugac három napra a honfoglalás korának hangulatát megidéző hatalmas, több mint száz jurtából álló nomád táborrá változik.
A programok kialakításában antropológus, régész, néprajzkutató és történész szakemberek vesznek részt. A hagyományőrző csapatok izgalmas és látványos módon mutatják be az érdeklődők számára
a magyar történelem legkorábbi sajátosságait és szokásait.
A lovasnomád múlttal rendelkező nemzetek összetartozásának és rokonságának egyik legnagyobb közös ünnepének az idén egyik központi eleme a keleti lovas harcmodor és a lovas hagyományok bemutatása. De nem maradhat el
az ősi magyar, a keleti pusztákról magunkkal hozott nomád gyökerű sportok újjáélesztése és megismertetése.
Ennek szellemiségében tradicionális seregszemle, harci bemutatók, nomád vonulás, lovas versenyek és vetélkedők is lesznek. Mindezen túl hagyományőrző sportviadalok is színesítik az eseményt, amelynek helyszínén hatalmas „nomád szállás”, valamint hadi tábor is felépül.
Mint ismert, a Magyar-Turán Közhasznú Alapítvány 2011-ben hívta életre az Ősök Napja hagyományőrző ünnepséget, amelynek célja, hogy méltó emléket állítson a magyarság a legnagyobb őseinek.
Nem csak Bugacon találkozhatunk hagyományőrzéssel. Ahogy azt a Lelépő is megírta, negyvennyolc szellemi kulturális örökség, számtalan népművészeti, hagyományőrző fesztivál, koncertek, táncházak, bemutatók, workshopok várják az érdeklődőket egész évben a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban abból az alkalomból, hogy 2023-ban húsz éves az UNESCO szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezménye.
Lelépő, fotók: Kurultaj Facebook oldala