A nyári lúd az egyetlen, Magyarországon is költő vadlúdfaj. A meleg időjárás hatására a Körös-Maros Nemzeti Park vizes élőhelyein már párba álltak és költésbe kezdtek.
„A Körös-Maros Nemzeti Park részterületei közül a legnagyobb számban a Kis-Sárréten költenek nyári ludak” – tájékoztatott a nemzeti park. Hozzátették: az elmúlt években háromszáz pár körül ingadozott az állományuk. Előzetes felméréseik alapján idén is hasonlóra számítanak.
Szokásosnál hamarabb történik idén minden a nyári ludak háza táján
A szakértők megfigyelései szerint a szokásosnál is enyhébb tél miatt már igen korán, január végén párokra szakadva mutatkoztak a költőhelyeiken. Február utolsó és március első napjaiban pedig a tojásrakásuk is megkezdődött.
„Legnagyobb számban a két halastó-rendszeren, valamint az Ugrai-réten, a Sző-réten és Kisvátyon mocsaraiban költenek” – magyarázza a Körös-Maros Nemzeti Park. Kiemelik, a költőpárokon kívül még több száz példány állomásozik náluk, amelyek nemsokára elvonulnak majd.
Ezeken a területeken költenek a madarak
Úgy tudni, a Cserebökényi pusztákon jelenleg a hazánktól északabbra költő példányokkal együtt mintegy ezer nyári lúd tartózkodik. A Kígyósi-pusztán mintegy száz nyári lúd egész télen kitartott, de február eleje óta jól érzékelhetően fogynak, tűnnek el, mert viszonylag kevés a víz. A Dévaványai-Ecsegi pusztákon február első hetében egyre több magányos nyári ludat láttak a nemzeti park szakértői.
Meglátásuk szerint ez azt jelenti, hogy a párjuk már a fészken ül.
„A fészkelő párok többsége a Hortobágy-Berettyót illetve a Kenderesszigeti-halastavakat választja” – hangsúlyozzák. Hozzáfűzik, évente átlagosan harminc-negyven pár költ a térségben, idén is körülbelül ennyire számítanak. A Sóstó-érben huszonnyolc példányt láttak az elmúlt napokban, a Kakasszéki-tavon pedig két pár került szemük elé.
A Nagy-Zsombékban március első hetében negyvenekét nyári ludat számoltak, a Csikóspusztai-tóban is három párt figyeltek meg.
Lelépő