Lelépő
Image default

Légzésbénulást is okozó, ritka gyilkos csomorika bukkant fel újabb helyen Magyarországon

Gyilkos csomorikát találtak a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai Lakiteleken, a Szikrai Holt-Tiszán. A mostani felbukkanás egészen különleges, hiszen a Kiskunságból eddig mindössze egy előfordulási adata volt ennek a védett növénynek. 2020-ban a tiszaalpári Nagy-tónál észlelték.

Ma már csak kevés helyen él hazánkban a mocsaras, lápos, vizenyős területeket kedvelő, erősen mérgező gyilkos csomorika, latin nevén Cicuta virosa. A többnyire vízben álló növény élőhelyei a folyószabályozások után drasztikusan megfogyatkoztak, de mérgező mivolta miatt a 19. században irtották is.

A nemzeti park tájékoztatása szerint Lakiteleken talált növények a Holt Tisza feltöltődő, mocsarasodó medrében, úszó törmeléken fejlődtek, lebegő és gyökerező hínárnövényzettel körülvéve. Gumós, megvastagodott gyöktörzse rendkívül toxikus, de valójában a növény minden része tartalmazza a mérgező cikutoxint. Belül üreges gyöktörzse haránt válaszfalakkal több kamrára tagolt, ezekben

sárgás, nyúlós, nagyon erős narkotikus hatású nedv található.

Úgy tudni, mivel kellemes, zellerillatú, édeskés ízű, ezért a legelő állatok gyakran megették, és megbetegedtek vagy elpusztultak tőle. Ahol nagyobb mennyiségben van jelen, ott a víz felszínén az olajhoz hasonló filmréteg alakulhat ki. Az ilyen víz elfogyasztása szintén mérgező – jegyzi meg tájékoztatójában a nemzeti park. Felhívják a figyelmet arra, hogy

a mérgezés tünetei az epilepsziához hasonló heves görcsök és nyálfolyás, majd a halál légzésbénulás következtében áll be.

A faj éppen virágzik, amely egészen szeptemberig eltart. Fehér, gömbös virágzatával, melyen a virágok nyolc-húsz sugarú ernyőkben helyezkednek el, most jobban felhívja magára a figyelmet. Erőteljes, ötven-százötven centiméter magas, szára elágazó. Levelei nagyok, kétszeresen-háromszorosan szárnyasak. Két milliméter nagyságú termése kerekded, bordázott.

Vizes élőhelyeken több hasonló, ernyős virágzatú fajjal is találkozhatunk, mint például a békakorsófajok, mételykóró, gyíkvirág, nyúlkömény, erdei angyalgyökér, mocsári kocsord, de ezek bélyegeikben (levélalak, gallér-, illetve gallérkalevelek hiánya vagy megléte, virág, termés) jelentősen eltérnek.

A gyilkos csomorika védett faj, természetvédelmi értéke ötezer Ft.

Ahogyan azt a Lelépő is megírta, ezen a területen található a Holt-Tisza egyik legnépszerűbb kilátója, amely sajnos balesetveszélyessé vált, ezért lezárták.

Lelépő, fotók: Kiskunsági Nemzeti Park, Strausz Endre

Kapcsolódó