A kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum nyerte el a Nemzeti Örökség Intézete által alapított, az Év emlékhelye-díjat. Az elismerést az Emlékhelyek napjának nyitórendezvényén, Kiskőrösön adták át.
Tizeegy – négy nemzeti és hét történelmi – emlékhely pályázott 2024-ben az Év emlékhelye díjra. A bizottság végül a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumnak adta át az elismerést.
Dunai Mónika országgyűlési képviselő, az Év emlékhelye-díj bíráló bizottságának tagja kiemelte szerint a bizottságnak nem volt könnyű dolga, mert „a jobbnál jobb pályázatok mögött valóban egytől egyig értékes, nemzeti örökségünket kiválóan szolgáló tevékenység áll”.
Hangsúlyozta, mindenki egyetért a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum történelmi emlékhely hitvallásával. Eszerint
„minden magyar embernek el kell jönnie Kiskőrösre, és a kultúrára való nevelést a gyermekeknél kell kezdeni” .
A nyertes pályázónak, a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumnak a Petőfi-emlékévben ötvennél több rendezvénye valósult meg, miközben több mint 41 ezer látogatót fogadott az intézmény. Új állandó kiállításokat hoztak létre és számos innovatív fejlesztést valósítottak meg. Kiadványokat készítettek, amelyek révén „minden korosztály játékosan, illetve szórakozva tud művelődni, tanulni és örökérvényű élményeket szerezni” – fogalmazott Dunai.
A múzeum tájékoztatása szerint a díjjal járó porcelánt a legfontosabb kultusztárgyuk, az ezüst Petőfi-billikom mellé helyezik. Így mindig emlékezt majd arra, hogy jelenlegi munkájukat folytatva, időről-időre megújulva töltsék be értékteremtő és kultúraközvetítő feladatunkat.
Mint ismert, az Emlékhelyek napja rendezvénysorozatot kilenc éve szervezik meg. Az Év emlékhelye-díjat pedig öt éve alapították azzal a céllal, hogy a legaktívabb, az emlékhely státuszukat leginkább kiaknázó emlékhelyeket elismerje.
Lelépő